Зі спортсменів до фітнес-тренерів: що потрібно знати, щоб працювати з клієнтами після великого спорту

Фітнес кардинально відрізняється від великого спорту. Що мають вміти та розуміти тренери-спортсмени, щоб правильно будувати тренування для клієнтів у фітнесі? Розповідають методисти «Академії Фітнесу — Україна» Ганна Машовець, Сергій Семенов та Олександр Славутський.

У чому відмінність фітнес-тренувань від спорту

Спорт — це досягнення мети будь-яким шляхом, навіть ціною свого здоров’я. Тому в спорті багато травм, перевантажень тощо. У фітнесі ж цього не має бути. Тут навпаки ми робимо все, щоб покращити стан організму або відновитись після травм чи хвороб.

Спорт — це питання граничних можливостей та вищих досягнень, адже важливо максимально швидко отримати результат. У фітнесі ж важливо максимально зберегти здоров’я опорно-рухового апарата й серцево-судинної системи клієнта. Тому навантаження не буде виходити за межі граничної інтенсивності, яку використовують у спорті.

Спорт — це зазвичай вузькоспрямоване навантаження, яке не дозволяє гармонійно розвиватися тілу. Наприклад, спортсмен із жиму лежачи буде більше виконувати цю вправу, ніж тренувати м’язи спини. Це призведе до дисбалансу м’язів спини, грудей і болю в суглобах. У фітнесі ж заняття широкоспрямовані. Наприклад, одне тренування працюємо над жироспалюванням та витривалістю, друге — над силовими показниками, третє — над стабілізацією. І так розвиваємо все тіло.

Спорт — це вихід із зони комфорту на кожному тренуванні понад норму, щоб швидше досягти результату. Фітнес — це також вихід із зони комфорту, але в безпечних для клієнта межах. Тому спортом займаються лише протягом певного періоду, а в фітнесі людина може тренуватися все життя.

Яких помилок найчастіше припускаються тренери-спортсмени

Основна помилка — копіювання тренувань зі свого виду спорту. Наприклад, тренерам, які професійно займались гімнастикою або танцями, здається легким сісти на шпагат або працювати у великій амплітуді. Однак для звичайної людини це може бути травмонебезпечно й взагалі непотрібно. 

Так само й у єдиноборствах або тренажерному залі: спортсмени звикли до інтенсивних силових навантажень, і ці ж вправи переносять на роботу з клієнтами. Однак такі вправи часто мають специфічну техніку виконання й адаптовані під конкретний вид спорту. Тож, якщо в клієнта інша задача, тренер не зможе її розв’язати. Бо працює так, як працював сам у спорті.

У фітнесі важливо почути цілі клієнта, на їх основі розробити програму та навчити технічно правильно виконувати вправи. І цього треба навчатись в університеті або на курсах.

Ще одна помилка — копіювання методів роботи зі спортсменами, коли тренер вижимає з клієнта всі сили, змушує переборювати себе, вдається до психологічного тиску тощо. Фітнес — це сфера послуг, де на першому місці любов до людей. Тут потрібно розуміти, що клієнти прийшли отримати те, що розв’яже їхню проблему. Тож завдання тренера — пам’ятати, що перед ним не спортсмен, а проста пересічна людина.

Як спортсмену правильно перейти до тренерської діяльності

Перший крок — змінити спосіб мислення й розуміти, що фітнес — це не спорт. Тут люди не бажають займати перші місця на змаганнях. Вони хочуть покращити якість життя за допомогою фізичного навантаження.

При цьому клієнти приходять у фітнес із різними цілями: хтось бажає бути в спільноті, хтось оздоровитись, схуднути чи збільшити м’язову масу, хтось завести знайомства та налагодити зв’язки. Не кожен приходить із метою досягти максимальних фізичних показників. Тому тренер має допомогти клієнтам досягати саме їхніх цілей. І подбати, щоб це було безпечно для них. 

Другий крок — навчитись проводити оздоровлювальні тренування для інших. Дізнатися, як працює та розвивається опорно-руховий апарат, які принципи роботи з клієнтами, як працювати з тими, хто має особливості або відхилення в стані здоров’я тощо. 

Де цього навчитися? В університеті або на курсах. Спочатку отримайте теоретичні знання з анатомії, фізіології, біомеханіки, метаболізму тощо. А далі вибирайте напрям: тренажерний зал, групові програми, пілатес і т.д. Тренерам тренажерного залу, наприклад, слід навчитись періодизації, адаптації навантажень, правильної техніки виконання вправ, підбору програми на основі особливостей та цілей клієнта. 

Будь-якому тренеру, особливо персональному, корисно буде опанувати дієтологію. Адже в людей різні цілі: схуднути, набрати масу, виділити рельєф тощо. І багато в чому результат залежить саме від зміни харчування. Також радимо навчитись правильно пропонувати й продавати свої послуги клієнтам. Це допоможе вам отримати бажаний дохід. 

Третій крок — опанувати більше інструментів та напрямів. Наприклад, у тренажерному залі тренер має вміти працювати не тільки зі штангами, гантелями й тренажерами, а й із підвісними петлями, гирями, канатами, стабіліті-болами тощо. Так ви станете універсальнішим фахівцем і будете розв’язувати більше задач клієнтів.

І 2 рекомендації, які слід застосовувати вже з першого робочого дня тренером:

– знати вік клієнта — у фітнесі він може бути і 30, і 40, і 50, і навіть 60 років;

– знати особливості та відхилення в стані опорно-рухового апарата, серцево-судинної системи, протипоказання тощо.

Ці фактори обов’язково враховуйте при побудові тренувального процесу.

Самостійно перекваліфікуватися може бути важко. Тому знайдіть наставника, якому будете довіряти. Це може бути старший тренер, наприклад. Він пояснить особливості роботи з клієнтами, вкаже на помилки та розповість, як робити правильно.
Всі знання та навички, якими має володіти фітнес-тренер, ви також отримаєте на тренінгах «Академії Фітнесу — Україна». Щоб дізнатись більше, переходьте до розділу «Розклад».

Найближчий тренінг

25 - 26 Травня Київ

«Дитячий фітнес» (7-11 років)

Детальніше
25 - 26 Травня Київ

Функціональний тренінг з підвісними петлями: TRX, CoreViper, модуль І / модуль ІІ (ОНЛАЙН/ОФЛАЙН)

Детальніше

Завантажте файл "Рекомендації щодо побудови тренування від експертів Академії Фітнесу"