Що має знати кожен тренер про першу невідкладну допомогу

До яких кризових ситуацій має бути готовий тренер та що робити, щоб не допустити їх погіршення? Де межі відповідальності тренера при наданні допомоги? Яких правил слід дотримуватись, щоб не погіршити стан клієнта?

Читайте рекомендації від викладача «Академії Фітнесу — Україна» Івана Павлишина.

Які ситуації найчастіше трапляються у фітнес-залах та що робити тренеру?

Перша задача тренера — виявити нестандартні ситуації, пов’язані з кольором обличчя, фізіологією та координацією. Навіть якщо це не ваш персональний клієнт, почніть з ним розмову для визначення проблеми.

Зараз поширені випадки, коли люди після малорухливого способу життя на карантині йдуть до фітнес-залу, й у них різко підвищується тиск. Причина — велике навантаження після довгої перерви.

Також часто в клієнтів виникає спазм шийних м’язів, затиснення шийних судин та відтік крові від голови. В результаті обличчя блідне, можливе запаморочення, знепритомнення та втрата координації. Це відбувається через фізичне перенавантаження, особливо коли людина тренує руки й верхню частину тіла.

Якщо під час тренування обличчя почервоніло, це нормально, оскільки підвищується температура й потовиділення. Та якщо обличчя бліде, тренер має не соромитись підійти й запитати про самопочуття. При запамороченні, потемнінні в очах впевнено порадьте змінити навантаження чи відпочити кілька хвилин.

За будь-якої ситуації тренеру слід знати, де знаходиться аптечка. У ній мають бути як мінімум:

 • перев’язувальний матеріал — стерильні серветки чи бинти;
 • антисептики для обробки ран — хлоргексидин або перекис водню;
 • термометр;
 • валідол чи глюкоза в пігулках.

Що робити, якщо людина вже втратила свідомість?

При втраті свідомості потрібно:

 • оцінити стан: голосно запитати про самопочуття та делікатно потрясти, щоб перевірити реакцію на подразнення;
 • відновити прохідність дихальних шляхів, якщо є травми — без запрокидування та рухів голови;
 • підняти ноги догори, якщо немає зупинки серцебиття, травм і судом;
 • вкласти людину в безпечну позицію, якщо зомління триває, але вона дихає самостійно й травм немає;
 • викликати ШМД, якщо втрата свідомості не минула за 10 хвилин.

Які травми найчастіше трапляються у фітнес-клубах та як надати допомогу?

Найчастіше трапляються вивихи суглобів, пошкодження при падінні обладнання на кінцівку, розриви або розтягнення зв’язок тощо. Вивихи не намагайтесь вправити самостійно. За незначного розтягнення накладіть тугу вісімкоподібну або черепашкоподібну пов’язку еластичним бинтом та забезпечте спокій. За сильного розтягнення або розриву дайте знеболювальне та дійте за правилом ICE:

 • Ice (лід) — прикладіть холод до області травми, щоб запобігти набряку та зменшити біль;
 • Сompression (тиск) — прикладіть тугу пов’язку на суглоб так, щоб вона не порушувала кровообіг. Не має бути синюшного відтінку шкіри, поколювань та порушення чутливості;
 • Elevation (підняття) — підійміть суглоб вище за рівень серця, щоб зменшити приплив крові до нього та мінімізувати набряки.

За надмірного болю, набряку та підозрі на розрив зв’язки зверніться до лікаря.

Інформацію про які особливості стану здоров’я або хвороби клієнта обов’язково має знати тренер?

Перед тренуванням тренер має запитати:

 • чи були нещодавно грипозні захворювання, підвищена температура, пневмонія, COVID-19 і подібні. Від цього залежить програма тренувань та інтенсивність навантаження;
 • чи приймав клієнт ліки останні 2-3 дні. Антибіотики, спазмолітичні чи інші сильні препарати виводяться з організму протягом кількох днів та впливають на тонус судин і серцебиття;
 • коли було останнє приймання їжі. Є клієнти, які заради схуднення декілька днів не споживають їжу, потім йдуть до фітнес-залу, й у них погіршується самопочуття;
 • особливості ОМЦ в жінок, оскільки це може спричинити відтік енергії, пришвидшену пульсацію тощо;
 • індивідуальні особливості та відхилення в стані здоров’я.

На що в самопочутті клієнта має звернути увагу тренер перед початком тренування?

Почати з простого питання «Як справи? Як почуваєтесь?» та візуально оглянути обличчя й шию. В нормальному стані вони рожево-червоні. Якщо ж бліді або з жовтизною, це свідчить про хворобливий стан.

Тремтіння рук і тіла може свідчити про надмірне споживання алкоголю напередодні. Організм піддався сильному навантаженню, тому давати додаткове навантаження фізичними вправами в такому випадку не можна. Є ризик втрати свідомості й запаморочення.

Зверніть увагу, як рухаються очі. Зазвичай погляд спокійний. Якщо є внутрішнє напруження, очі бігають, клієнт здригається, спитайте його про самопочуття, чи не хворів нещодавно, коли останній раз приймав їжу. Залежно від ситуації запропонуйте води, проведіть більш тривалу розминку або зменште навантаження.

Де межі відповідальності тренера при наданні допомоги?

Є два види допомоги:

 • медична — її має право застосувати лише людина з медичною освітою;
 • без медикаментозного втручання — фізіологічна допомога, яку може надати будь-хто.

Тренер має право надавати допомогу другого виду. Це прямий фізичний контакт з людиною, непрямий масаж серця, допомога при удавленні тощо. Однак у цьому випадку потрібно розуміти, куди прикладати зусилля, щоб не зробити гірше. Також можливі медичні маніпуляції: накладання пов’язки чи джгута при кровотечі й подібні.

Не можна давати ліки чужій людині, адже невідомо, яка буде реакція. Вона могла вже випити вдома ліки, а ви дасте їй ще одну дозу. Є ризик алергічної реакції: висипання, задухи та інших наслідків. Дозволено дати клієнту лише ті ліки, що в нього є з собою. Та навіть у цьому випадку тренер може тільки подати ліки, людина має прийняти їх зі своєї руки.

Яких помилок найчастіше припускаються тренери, надаючи клієнту допомогу?

Керуються старими, неактуальними установками. Наприклад:

 • відкривають рота при епілепсії — часто це призводить тільки до ламання зубу чи розриву губи. Сьогодні вже немає поняття западання язика під час нападу;
 • обробляють рану йодом чи зеленкою — вони збільшують біль і спричиняють триваліше загоєння;
 • при втраті свідомості кладуть на спину й підкладають під голову валик — це задушує людину, ускладнює дихання й погіршує вентиляцію легень.

Стандарти надання допомоги постійно змінюються. Навіть те, що було 5 років тому, вже не завжди актуальне. На зміну правил також впливають умови карантину. Наприклад, у випадку зупинки серця роблять лише непрямий масаж, штучне дихання не застосовують.

Яких загальних правил слід дотримуватись при наданні домедичної допомоги?

Перше правило: не зашкодити собі. Оцініть, наскільки безпечно підходити до людини. Через фізичну слабкість, паніку та страх багато хто стає агресивним.

Далі оцініть фізіологічний стан: чи є травми, переломи, чи можна людину підіймати, чи це просто запаморочення й т.д. Якщо необхідно, викличте ШМД та опишіть ситуацію. Коли ви не можете допомогти самостійно, просто перебувайте біля постраждалого.

Це загальні правила, актуальні в будь-якій ситуації. Інші дії залежать від того, що сталось.

На тренінгу «Академії Фітнесу — Україна» ми розглядаємо можливі ситуації у фітнес-клубах та на манекенах відпрацьовуємо рефлекторні навички. Ви будете впевненіше себе почувати й знати, що робити в кризових ситуаціях. Інформацію про наступні тренінги дивіться в розділі з розкладом.

Найближчий тренінг

11 Червня Харків

Воркшоп “Діагностика, профілактика та вирішення проблеми м’язевого дисбалансу” (ОНЛАЙН)

Детальніше
11 Червня Київ

Воркшоп “Діагностика, профілактика та вирішення проблеми м’язевого дисбалансу” (ОНЛАЙН)

Детальніше

Академія Фітнесу Україна, перша допомога, тренер