Всі знають про необхідність балансу БЖВ. Та чи знали ви, що без мікронутрієнтів їжа, сповнена білками, жирами та вуглеводами, просто не буде засвоюватися? Про важливість вітамінів, мінералів та фітонутрієнтів, їхній вплив на життя й результати тренувань розповідає методист «Академії Фітнесу — Україна» Ірина Сисоєва.
Яку функцію виконують вітаміни, мінерали та фітонутрієнти в організмі
Ми звикли вважати, що вітаміни — це щось сезонне, мінерали — щось не надто важливе, а про фітонутрієнти взагалі мало хто чув. Та насправді без цих речовин у щоденному раціоні неможливо обійтися. Розглянемо детальніше, навіщо потрібні всі групи мікронутрієнтів і чому їх треба вживати постійно.
Вітаміни
Відомо про 13 вітамінів, які важливі для здоров’я, але тільки деякі синтезуються організмом. А потрібні вони нам всі й у певній кількості. Вони є коферментами для понад 100 тканинних і клітинних ферментів, без яких неможливе функціонування організму. Отримати їх ми можемо тільки разом з їжею.
«Понад 100 біохімічних реакцій неможливі без вітамінів»
Ще кілька важливих функцій вітамінів:
- регулюють функціональний стан центральної нервової системи;
- покращують проходження імпульсів волокнами нервової тканини;
- забезпечують здоровий стан судин;
- стимулюють кровотворення;
- покращують імунітет;
- підвищують силу організму.
Мінерали
Мінерали регулюють вуглеводний, білковий та мінеральний обміни. За їхньої відсутності в організмі почнуть виникати різні хвороби, анемія, остеоартроз, остеохондроз, сечокам’яна хвороба, хвороби серця тощо.
Ось функції тільки деяких із мінералів:
- Кальцій — бере участь у формуванні кісток, зміцнює структуру кісток та зубів.
- Магній — сприяє належній роботі м’язів і нервової системи.
- Фосфор — бере участь у формуванні кісткової тканини та виробленні енергії.
- Йод — з його допомогою синтезуються гормони щитоподібної залози, яка є «королевою» метаболізму.
- Цинк — важливий для підшлункової залози, впливає на синтез інсуліну.
Окремо слід виділити електроліти. Це мінерали, які несуть електричний заряд і допомагають засвоюватися воді. Людям, які займаються фітнесом, важливо підтримувати рівень електролітів, бо вони втрачають мінерали з потом під час тренувань.
Фітонутрієнти
ВОЗ рекомендує щодня вживати овочі 5-7 різних кольорів. Ця рекомендація зумовлена необхідністю отримувати фітонутрієнти — природні речовини, які містяться в рослинах і впливають на їхнє забарвлення. В організмі людини фітонутрієнти грають важливу роль, підсилюють дію вітамінів та мають особливе значення для підтримки імунітету.
«Відомо 24 класи фітонутрієнтів, вони досі широко досліджуються»
Вітаміни, мінерали та фітонутрієнти рекомендовані до вживання всім людям. Як правило вони надходять з їжею. Але за дефіцитних станів важливо споживати їх додатково та ретельно контролювати їхню кількість. Бо надлишок мікронутрієнтів так само шкідливий, як і нестача. Тому рекомендації з харчування для клієнтів краще починати з лабораторного обстеження й консультації лікаря за наявності хвороби. Детальніше про це ви дізнаєтесь на тренінгу «Мінерали, вітаміни та фітонутрієнти – обов’язкова складова здорового харчування. Вплив харчування на розвиток хронічних неінфекційних захворювань. Модуль ІІ»
Читайте також «Спортивне харчування: користь та шкода»
Мікронутрієнти та тренування
Згідно зі статистикою, 85-95% людей мають дефіцити в організмі. Це також стосується тих, хто веде активний спосіб життя.
Задача тренера та нутриціолога — донести до людей, що важливо прислухатися до свого організму. Він завжди красномовно підказує, коли йому чогось не вистачає. Такими сигналами є млявість, дратівливість, головний біль і т.д.
«Під дією дефіциту мікро- та макронутрієнтів ваш клієнт не отримає запланованого результату від тренувань. Адже у втомленої людини не вийде викладатися на повну під час занять. Тому погіршення самопочуття можуть бути підказкою змінити харчування»
Натомість вітаміни, мінерали та фітонутрієнти покращують стан організму. Вони:
- покращують синтез амінокислот для росту м’язів;
- посилюють роботу м’язів;
- збільшують витривалість.
Тому людям, що ведуть активний спосіб життя, особливо важливо вживати:
- вітаміни С, Е, А — діють як антиоксиданти;
- вітамін D — багатофункціональний вітамін-гормон, забезпечує міцність кісток;
- вітаміни групи B — відповідають за різні види обмінних процесів і здоров’я нервової системи;
- каротиноїди, флавоноїди, селен — діють як антиоксиданти.
Люди, які займаються фітнесом, люблять самостійно призначати собі вітамінно-мінеральні комплекси. Однак важливо донести клієнтам, що вживати їх без міри — небезпечно для здоров’я. Наприклад, вітаміни D та E у надлишковій кількості будуть відкладатися в жирову тканину та печінку. А вітамін А може набути токсичної форми, якщо забагато його вживати.
Читайте також «Як усунути тригерні точки у м’язах»
Де дізнатись більше про розробку програм здорового харчування
Запрошуємо вас відвідати тренінг «Мінерали, вітаміни та фітонутрієнти – обов’язкова складова здорового харчування. Вплив харчування на розвиток хронічних неінфекційних захворювань. Модуль ІІ».
Під час навчання ви:
– дізнаєтесь, як формувати раціон із дотриманням добових норм вітамінів і мінералів;
– зрозумієте, як розпізнати неінфекційні захворювання у ваших клієнтів;
– засвоїте навичку оцінювати стан гіповітамізону за зовнішніми ознаками.
А після тренінгу будете будувати комплексний і здоровий раціон для своїх клієнтів з урахуванням макро- та мікронутрієнтів. Переходьте за посиланням, щоб ознайомитися з програмою.