Які вправи та активності передбачає раннє плавання

Зараз багато батьків розуміють користь від груднічкового плавання та записують дітей у басейн із перших місяців життя. Як проходить подібне заняття та що важливо знати тренеру? Розповідає методист «Академії Фітнесу — Україна» Ольга Шведова.

Коли та як починають займатися раннім плаванням

Якщо педіатр дозволяє, можна почати купання у великій ванній із моменту загоєння пупкової ранки. Температура води для перших купань має бути +34°-+36°C. Поступово її варто знижувати до +30°-+32°C, щоб загартувати малюка та підготувати до майбутніх занять. Після 2-3 місяців, коли дитині стане тісно у ванній, можна переходити до басейну.

Від народження до першого року життя дитина зростає дуже швидко. З кожним місяцем вона опановує нові навички: тримати голівку, сидіти, стояти. Тому заняття в басейні ми підлаштовуємо під фізіологічний розвиток немовлят і ділимо на блоки:

– від 0 до 3 місяців;

– від 3 до 6 місяців;

– від 6 до 9 місяців;

– від 9 до 12 місяців.

У кожному блоці своя тривалість заняття та спеціальні вправи. Важливо розрізняти ці блоки, щоб не нашкодити дитині під час плавання.

Як проходять заняття

Кожне заняття має однакову структуру:

– розминка — коли ми готуємо немовля до навантаження;

– основна частина — дитина виконує вправи на місці, пливе завдяки підтримці тренера та виконує динамічні елементи гімнастики у воді;

– заминка — коли немовля заспокоюється після заняття.

Але на кожному етапі розвитку тренування мають свої особливості.

Зазвичай, плавання від 0 до 3 місяців проходить у ванній. Для малечі заняття починається з 3-5 хв. З кожним тренуванням ми додаємо одну нову вправу. У 3 місяці плавання вже триває приблизно 15-20 хвилин.

Від 3 до 6 місяців заняття триває до 30 хвилин. Додаємо нові вправи. Також тренер більше не тримає голівку дитини під час заняття.

З 6 до 9 місяців додаємо ще більше нових вправ і стрибків. Адже дитина в цьому віці вже сидить. Тривалість тренування збільшується до 40 хвилин.

Заняття від 9 до 12 місяців подібні до блоку 6-9 місяців. Додаються нові вправи, час плавання збільшується до 45 хвилин.

Буває, що батьки вперше приводять у басейн дитину, наприклад, у 8 місяців. У такому випадку варто почати з поступового занурення в процес плавання. Для початку достатньо 15 хвилин тренування, щоб немовля адаптувалось до температурного режиму води та фізичних навантажень. 

Тренеру важливо пояснити батькам, що плавання корисне лише коли воно циклічне. Для результату та продуктивності потрібно займатись постійно. Інакше дитині буде важко адаптуватися до фізичного навантаження

Чи варто вчити немовля пірнати?

Головна задача раннього плавання — зміцнити здоров’я дитини. Однак якщо м’яко підготувати дитину, пірнання стане цікавою навичкою. А потім ще й допоможе в навчанні самостійно плавати.

Немовлята до 3 місяців зберігають фізіологічний рефлекс затримувати дихання. Це пов’язано з тим, що попередні 9 місяців вони провели в животі у мами, оточені рідиною. Тож найлегше починати пірнати до 3 місяців. Далі доведеться адаптувати дитину та заново навчати затримувати дихання.

Вчимо дитину пірнати ми за певними командами:

– ім’я;

– рахунок: один, два, три;

– команда «пірнаємо»;

– полив.

Це має приблизно такий вигляд: «Петро! Один, два, три, пірнай!»

Алгоритм дій також поступовий. Починаємо з одного пірнання за заняття, через 2 пірнання додаємо ще одне. Так доходимо до 4 пірнань. Далі спрощуємо команду: «Петро! Пірнай!».

Як зрозуміти, що дитина достатньо адаптувалась? Це помітно за її реакцією, коли вона починає затримувати дихання, почувши своє ім’я.

Чим корисне раннє плавання та ігри у воді

Воно зміцнює та покращує розвиток всіх систем організму: серцево-судинної, дихальної, видільної, м’язової, опорно-рухового апарату та інших. Також груднічкове плавання розслабляє дитину, знімає гіпертонус і гіпотонус м’язів, налаштовує режим дня, покращує поставу та зміцнює імунітет. Практика показує, що діти, які займаються плаванням, хворіють значно рідше за однолітків.

Детальніше про методики навчання плавання у ванній та басейні поговоримо на тренінгу «Груднічкове плавання». Переходьте на сайт, щоб детальніше ознайомитися з програмою. 

Найближчий тренінг

25 - 26 Травня Київ

«Дитячий фітнес» (7-11 років)

Детальніше
25 - 26 Травня Київ

Функціональний тренінг з підвісними петлями: TRX, CoreViper, модуль І / модуль ІІ (ОНЛАЙН/ОФЛАЙН)

Детальніше

Завантажте файл "Рекомендації щодо побудови тренування від експертів Академії Фітнесу"