Програма тренувань для дорослих і дітей відрізняється за цілями, структурою та підбором вправ, обладнання й навантаження. Що важливо враховувати тренерам, які проводять або планують проводити заняття з дітьми? Розповідає методист «Академії Фітнесу — Україна» Анна Діденко.
Відмінності в структурі заняття
Дорослі приходять на фітнес із метою поліпшити самопочуття, фізичний стан і форму, зменшити зайву вагу. У дитячому фітнесі інші орієнтири, які ґрунтуються на фізіологічних особливостях. Завдання дитячого тренінгу — забезпечити фізичну активність і гармонійний розвиток організму в цілому.
Як проходять дитячі тренування
Заняття проходять у групах по 10-15 дітей під керівництвом тренера. Усі програми побудовані за віком з урахуванням особливостей організму в кожному періоді розвитку. Кількість занять на тиждень та їх тривалість також залежать від віку дитини.
Наприклад, у 3-5 років тренування проводяться двічі на тиждень по 30 хвилин. В основі занять вправи на розтяжку, ігри на розвиток координації, асоціативні вправи та вправи на розвиток дрібної моторики. У цьому віці важливо залучити й зацікавити дітей.
У 6-7 років тренування відбуваються двічі на тиждень по 40 хвилин. Додаються силові заняття на великі м’язові групи, робиться акцент на техніку виконання вправ та вправи з інвентарем (гімнастичні палиці, мʼячі, обручі й т.д.).
Групові заняття проводяться в ігровій формі та позитивній атмосфері. Адже саме через гру діти в цьому віці пізнають світ і здобувають знання. Пам’ятайте, що дитячий фітнес — це про шлях до здорового способу життя.
Завдання тренера в дитячому фітнесі — ретельно готуватись до проведення занять, враховуючи вікові особливості дітей. Важливо завчасно підготувати зал, правильно підібрати інвентар для кожної вікової групи, спланувати музичний супровід.
Відмінності в підборі вправ і навантаження
Для дітей тренер підбирає комплекс вправ для загального розвитку й закладає методики вивчення основних рухів: стрибків, бігу, вправ на гнучкість і розвиток фізичних якостей. Все це будується на основі фізіологічних особливостей.
Також при підборі навантажень тренеру варто зважати на:
– фіксовані норми складності вправ;
– послідовність їх вивчення;
– вибір рухливих ігор та естафет;
– дозування заняття, враховуючи вікову категорію.
Про ці норми ми детальніше поговоримо на тренінгу «Дитячий фітнес (1,5-7 років)».
Відмінності в спілкуванні, кьюінгу та психологічних особливостях
При тренуванні дорослих достатньо словесних методик і демонстрації, щоб пояснити вправу. Але коли ви займаєтесь із дітьми, варто використовувати більше методичних засобів, що дають змогу донести інформацію та здобути навички фізичного розвитку.
Поради, як комунікувати з дітьми під час тренування:
– будьте емоційними та зацікавленими до процесу тренування;
– підтримуйте доброзичливу та позитивну атмосферу;
– спирайтеся на сприйняття та психологічний розвиток дітей, враховуючи їхній вік;
– пояснюйте вправи просто, чітко та доступно для дітей;
– наводьте як приклад зрозумілі порівняння та образи: «уявіть, що обіймаєте велику кулю», «уявіть, що ви квіточка».
Дітям важливо отримувати задоволення від процесу, весело проводити час, бути першими та досягати успіхів. Їм постійно потрібна динаміка, адже за її відсутності вони втрачають бажання й інтерес до тренувань та рухової активності. Тому перед тренером також стоїть завдання мотивувати дітей.
Більше про мотивацію та особливості дитячих тренувань поговоримо на тренінгу «Дитячий фітнес (1,5-7 років)». Переходьте за посиланням, щоб дізнатись повну програму.