В наш час порушення постави — розповсюджене явище. Що важливо знати тренеру, щоб працювати з клієнтами, які мають подібну проблему? Розповідає методист «Академії Фітнесу — Україна» Юлія Мкадмі.
У чому виражається порушення постави
Постава — це звичне положення тіла людини в спокої та в русі. Вона як індикатор здоров’я, що характеризує фізичний, психічний і ментальний стан людини. Правильна постава визначається симетричним розташуванням частин тіла відносно хребта.
Порушення постави — це дефект вигинів, що провокує:
– м’язовий дисбаланс;
– зміну положення суглобів;
– неправильне розміщення кісток.
Фізіологічні вигини хребта формуються під час розвитку рухових навичок дитини. Вони визначаються характером змін тонусу м’язів, вираженість яких багато в чому залежить від кута нахилу таза. Якщо кут збільшується, хребетний стовп згинається для збереження вертикального положення тіла. Відповідно збільшуються поперековий лордоз і компенсаторно розташовані вище вигини.
Види порушення постави
Порушення в сагітальній площині пов’язані зі зміною вигинів. Буває:
– кругла спина — збільшується вигин грудного відділу;
– кругловігнута спина — збільшуються вигини грудного й поперекового відділу.
При зменшенні кута нахилу таза вигини хребтового стовпа зменшуються й формується:
– плоска спина — зменшення всіх фізіологічних вигинів;
– плосковігнута спина — зменшується вигин у грудному відділі, але збільшується в поперековому.
Аналогічний механізм простежується при змінах положення хребта у фронтальній площині. Проте при цьому будь-який вигин хребта має характер патологічного стану:
– асиметрична постава;
– сколіотична хвороба.
Важливо розуміти, що неправильна постава — це не вирок. З цим можна й треба працювати, але тривалість роботи залежить від різних факторів.
Якщо порушення помітили та продіагностували в дитячому чи підлітковому віці, приблизно за 6 місяців можна прибрати дефект і закріпити результат. Але це не означає, що ефект буде триматись усе життя. Для довготривалого результату треба постійно слідкувати за поставою.
Якщо проблеми зі спиною з’явилися в дорослому віці, коригування буде тривалішим, а результат доведеться підтримувати все життя. Адже в цьому випадку дефект постави призводить не тільки до м’язового дисбалансу, а й до гриж, остеохондрозу та протрузій.
Чи всі порушення можна виправити за допомогою фізичних вправ
Майже всі. Але важливо розуміти, що є надважкі випадки порушень постави. Наприклад, сколіотична хвороба на високій стадії, яка вимагає більш профільного підходу, а інколи навіть оперативного втручання.
Ми звикли думати, що найскладніший тип постави — це той, що спричинений збільшенням фізіологічних вигинів. Та насправді з плоскою спиною працювати складніше. Якщо не займатись коригуванням проблем із такою поставою, у клієнтів можуть з’явитися порушення ліквородинаміки головного мозку. Є ризик, що з часом це призведе до депресивних станів і депресії в клієнта. Тому над проблемами з поставою важливо працювати.
Щоб проводити безпечні тренування, тренеру необхідно розуміти, де причина дефекту, а де наслідки. Наприклад, порушення постави часто обумовлене слабкими м’язами кору. В таких випадках за допомогою вправ ми можемо усувати причини дефектів та боротися з наслідками одночасно. Якщо ж на корінь проблем ми вплинути не можемо, то працюємо тільки з наслідками.
Що робити, якщо до вас звернувся клієнт із порушеннями постави
Проаналізувати вид дефекту та на основі цього скласти програму тренувань. Заняття зміцнять м’язи, щоб стабілізувати положення хребта та зменшити навантаження на спину. І поступово зміцнення м’язового корсета покращить стабілізацію вигинів.
Детальніше про побудову ефективного та безпечного тренувального процесу поговоримо на воркшопі «Постава». Переходьте на сайт, щоб детальніше ознайомитися з програмою.