Стопа — це складне структурне утворення, яке справедливо можна назвати фундаментом нашого тіла. Її функціональність визначає не тільки здатність ходити та стояти, але й впливає на всі системи організму. Але що буде, якщо стопа перестане виконувати свої функції належним чином? Розповідає методист «Академії Фітнесу — Україна» Юлія Мкадмі.
Особливості будови та функціонування стопи
Завдяки своїй архітектоніці стопа одночасно виконує три важливі функції:
- забезпечує утримання ваги тіла;
- допомагає пристосуватися до змін різних поверхонь;
- сприяє адаптації до різних видів діяльності.
Зовнішня архітектура стопи складається зі склепінь. Вони здатні розтягуватись під впливом навантаження й повертатись у вихідний стан завдяки своїм особливостям. Склепіння стопи підтримуються м’язами та зв’язками. При їхньому ослабленні стопа втрачає правильну будову, що часто супроводжується больовими відчуттями.
Читайте також «Як розтягуються м’язи».
Негативні наслідки порушення функціональності стопи
Нефункціональна стопа погіршує якість життя. Важливо розуміти, що патологія стопи — це результат напружень різних м’язових груп, а не одного ізольованого м’яза. Комплексні зміни в архітектоніці стопи призводять до зміщення кісток гомілкового, колінного та кульшового суглобів. А це може стати причиною порушення постави зі зміною положення сегментів тіла. При цьому можливі наступні наслідки:
- больовий синдром у стопах та інших сегментах тіла;
- порушення положення тазу;
- зміна розташування внутрішніх органів: черевної порожнини та грудної клітки.
Взаємодія кісткових та м’язових компонентів стопи
Тобто стан і положення стопи впливають на постуральну й динамічну стабільність постави. А це у свою чергу впливає на якість руху й роботи травної, дихальної та серцево-судинної систем організму. Тож стан і положення стопи впливають на якість повсякденного життя. Однак кожен випадок патології стопи вимагає індивідуального підходу.
Слабкість м’язів стопи та гомілки як частковий прояв загальної функціональної слабкості організму призводить до:
- плоскостопості;
- вальгусної деформації великого пальця стопи;
- головних болей;
- сколіозу;
- х-подібного положення нижніх кінцівок.
І це лише невелика частина тих порушень, що можуть виникати.
Дослідження показують, що комплексна робота з тілом, починаючи зі стоп, позитивно впливає на стан усього організму. Для цього є спеціальні вправи, а додаткове обладнання зробить заняття ще ефективнішими.
Читайте також «Види порушень постави».
Чи можливо відновити функції стопи
Відновлення можливе завдяки аналізу стану стопи та подальшому підбору комплексу вправ. Але швидкість та ефективність залежить від початкового стану стопи та від того, скільки часу людина готова приділяти цьому процесу. Навіть у складних випадках можна побачити покращення, приділяючи вправам хоча б 10 хвилин на день.
Якщо, наприклад, йдеться про вальгусну деформацію великого пальця стопи, то першочерговим буде зняття больового синдрому. Потім збалансована робота з поверхневими та глибокими м’язами стопи й гомілки, що буде забезпечувати зміцнення м’язового корсету стопи. Клієнт зможе проходити більші дистанції з меншим дискомфортом. З часом, при постійних заняттях, дискомфорту ставатиме менше, больовий синдром відступатиме. Зовнішній вигляд стопи також зміниться.
Вправи на відновлення біомеханіки кроку допоможуть правильно розподілити вагу по стопі, що позитивно вплине на її функціональність. Завдяки вправам м’язи стопи зміцнюються, що забезпечує коректне розташування кісток.
Біомеханіка кроку
Вправи також можуть допомогти, якщо є проблеми з поставою. Поступово організм адаптується до нових умов і загальне оздоровлення прийде крок за кроком. Але важливо виконувати вправи регулярно, щоб досягти тривалих результатів.
Читайте також «Чому немає прогресу в тренуваннях».
Як правильно працювати з функціональністю стопи
Запрошуємо вас на воркшоп «Стопа», де ми розберемо, як правильно відновлювати та покращувати функціональність стоп.
За 4 години ви:
- дізнаєтесь все про анатомію та біомеханіку стопи;
- зрозумієте, як стопа впливає на всі системи та органи;
- ознайомитеся з дієвими вправами для стоп.
Переходьте за посиланням, щоб ознайомитись із повною програмою.