Яке тестування слід обов’язково провести перед початком персональних тренувань

Клієнт травмувався та ще й звинувачує вас у відсутності результату. Аби мінімізувати ризик такої ситуації, проведіть перед початком тренувань фітнес-тестування. Які методи використовувати та яких помилок уникати розповідає методист «Академії Фітнесу — Україна» Максим Єресько.

2 обов’язкові тести перед початком роботи з клієнтом

Контрекс-2

Цей тест визначає рівень розвитку всіх фізичних якостей клієнта: гнучкість у найважливіших суглобах, швидкість, силу, динамічну силу, витривалість. Також є показники віку, маси, артеріального тиску, частоти й відновлення пульсу. 

Клієнт виконує прості вправи: віджимається, підстрибує вгору на максимальну висоту тощо. Після кожної вправи ви нараховуєте бали, підсумовуєте їх та визначаєте рівень фізичної підготовки.

Тест дає конкретні показники в цифрах. Завдяки цьому людина розуміє, на якому рівні знаходиться до тренувань. Адже часто клієнти керуються суб’єктивними відчуттями та недооцінюють або переоцінюють свою фізичну форму. Тестування ж показує їх реальний стан.

Для тренера тестування — це можливість розуміти за нормативами:

  • чи дозволить гнучкість клієнта виконувати певні вправи;
  • чи достатня витривалість для певних рухів;
  • наскільки високий артеріальний тиск тощо. 

Ці показники дають можливість уникати проблем у майбутньому й правильно будувати програму: робити акценти на потрібних зонах, задачах чи фізичних якостях. З ними ви систематизуєте роботу та швидше досягнете цілей клієнта.

Тест на м’язовий дисбаланс 

Його проводять, щоб оцінити мобільність, гнучкість і поставу. Тест показує:

  • сегментне положення тіла — розташування колінних суглобів відносно тазостегнового суглоба, хребта відносно тазу тощо;
  • порушення постави;
  • особливості організму клієнта — дисплазія, зміщення тазу, наслідки травм чи вроджені особливості. 

Ви побачите, наскільки правильне й рівномірне навантаження отримують суглоби та наскільки вони мобільні в певному відділі. Також зрозумієте, чи рівномірно розподіляється навантаження на скелет, особливо осьове в тренажерному залі. Якщо постава порушена, певні сегменти будуть отримувати більше за фізіологічне навантаження. Це спричинить травму або глобальні структурні зміни в організмі.

Фітнес-тестування об’єктивно оцінює результати клієнта. Якщо він не бачить змін та втрачає мотивацію, проведіть тест повторно. Порівнюючи 2 результати, ви в цифрах покажете клієнту, що завдяки тренуванням він підвищив фізичні показники, нормалізувався тиск, покращилось відновлення між вправами, гнучкість тощо. Це буде мотивувати клієнта займатись далі.

В «Академії Фітнесу — Україна» ми вчимо студентів правильно проводити ці тести, даємо алгоритм дій, схеми та розбираємо, як адаптувати тестування під індивідуальні особливості клієнтів.

Як правильно оцінити стан клієнта й не припуститись помилок

Тренер має розуміти сенс тестування та які маркери він повинен помітити. Є тест, у якому коліно має бути в одній площині зі стопою. Якщо воно відхиляється всередину, є дисбаланс відвідних та привідних груп м’язів стегна. Тобто під час присідань чи інших вправ навантаження буде розподілятись неправильно. Якщо тренер не розуміє, що має побачити, він не зможе адекватно оцінити стан людини. 

Тестування слід проводити раз на 1-2 місяці. Так ви будете знати не лише початкові дані, а й слідкувати за прогресом та змінами в стані клієнта.

Не завжди слід включати всі вправи тесту. Якщо людина важить 120 кг, ряд тестів вона не виконає. Також це буде зайвим навантаженням на опорно-руховий апарат. Першою задачею тут буде зниження ваги більш легкими та безпечними вправами в тренажерах, щоб уникнути надмірного навантаження на серцево-судинну систему. І вже потім тестування всіх фізичних якостей.

Це стосується й порушень опорно-рухового апарату. Якщо в клієнта артроз колінного суглоба, ряд тестів проводити не потрібно. Вже й так зрозуміло, яка є проблема та як вона вплине на тренування.

Однак ці виключення завжди індивідуальні. 80-90% клієнтів легко проходять фітнес-тестування. Ті, хто потребують реабілітації та корекції здоров’я, зазвичай приходять не до тренажерного залу, а на реабілітаційний тренінг.

Чи потрібно проводити тестування перед кожним тренуванням

Щоразу проводити тестування не потрібно. Виключення — відмінні від норми показники артеріального тиску та ЧСС. Це сигнал, що є ризик інсульту, інфаркту й інших ускладнень через високий тиск під час тренування. 

У цьому випадку необхідно починати кожне тренування з перевірки артеріального тиску. Якщо він у межах норми, тренуватись можна. Якщо високий, замініть силове навантаження на легше, з низькою інтенсивністю: стретчинг, робота з дисбалансом, якщо він є, та подібні. Або перенесіть тренування.

Яку ще інформацію про клієнта має знати тренер

Тренер повинен знати майже все про клієнта. Навіть особисту інформацію, що прямо впливає на результат: захворювання, про які не заведено говорити, особливості ОМЦ у жінок і т.д. Однак тренер не може розголошувати ці дані.

Запитайте в клієнта, який він веде спосіб життя: скільки часу проводить у яких активностях, чим займається, як харчується, який режим дня, чи є шкідливі звички тощо. Також з’ясуйте причину проблеми, з якою людина прийшла до вас — зберіть анамнез. Якщо вона різко почала набирати вагу й розповіла, що постійно заїдає стрес, то основна причина буде в емоційному стані та умовах роботи. Враховуйте це при побудові програми тренувань.

Дізнайтесь, які захворювання переніс клієнт раніше. Були випадки, коли тренер робив усе ідеально правильно: розписав програму, харчування, тренування регулярні, але вага не знижувалась. Виявилось, що в людини був гормональний збій, і цей дисбаланс не дозволяв схуднути. Для отримання результатів потрібно було спочатку вирішити цю проблему.

Також спитайте, скільки клієнт готовий приділяти часу тренуванням. Неможливо схуднути, тренуючись 1 годину на тиждень. Навіть за правильного харчування й навантаження це втрачає сенс за принципом періодизації. Переконайтесь, що клієнт готовий відвідувати тренування 2-4 рази на тиждень, перш ніж братись за досягнення його цілей.

Правильно починати роботу з клієнтами, оцінювати їх стан і результати ви навчитесь на тренінгу «Персональний тренер тренажерного залу. Рівень І». Переходьте до розділу з розкладом, щоб отримати інформацію про наступний тренінг у вашому місті.

Найближчий тренінг

01 Березня Львів

Воркшоп “Діастаз” (ОНЛАЙН)

Детальніше
01 Березня Online

Воркшоп “Діастаз” (ОНЛАЙН)

Детальніше

Завантажте файл "Рекомендації щодо побудови тренування від експертів Академії Фітнесу"