Як допомогти клієнтам подолати страх води

Чи працює метод інстинкту самозбереження, щоб позбутися аквафобії? Чи варто тренеру кидати виклики клієнту? Та як потрібно проводити заняття для тих, хто боїться знаходитись у воді? Розповідає методист «Академії Фітнесу — Україна» Ольга Шведова.

Звідки з’являється страх води

Він не виникає безпідставно. Скоріш за все був негативний досвід взаємодії з водою: занадто тепла або холодна температура, падіння на мокрій чи слизькій поверхні, захлинання тощо. Це психологічний чинник.

У результаті людині неприємно, коли вода потрапляє на шкіру, вона боїться купатися, плавати, знаходитись поруч із відкритою водною поверхнею тощо. Також може виникнути запаморочення, головний біль, нудота, надмірне потовиділення або підвищитись артеріальний тиск.

Однак часто людям просто некомфортно контактувати з водою, виникає незначна нервозність та тривога.

Як позбутися страху води

Важливо зрозуміти, в яких станах і в якому вигляді вода завдає незручностей і викликає страх. А його подолання мають супроводжувати тільки приємні емоції, комфортний стан та безпечний поступовий контакт із водою.

У цьому процесі необхідно робити все послідовно та поступово. При цьому важлива підтримка та страхування тренером, тому клієнт обов’язково має працювати в парі з вами. Також важлива підтримка близьких людей.

Психологічні особливості

Не змушуйте дорослого чи дитину занурюватись у воду. Це лише посилить страх. Примусові спроби навчити плавання, коли людину кидають у глибину, щоб спрацювали інстинкти самозбереження й вона попливла самостійно, заборонені!

Також не можна сміятися над страхом і порівнювати клієнта з тими, хто не боїться води. Так ви лише спровокуєте появу нових комплексів. Не треба поспішати з успіхами, всі розмови та наступні дії мають бути поступовими.

Особливості тренувань

Заняття проводяться в басейні 2-3 рази на тиждень. Тривалість — 30-45 хвилин. Перші кроки потрібно робити під наглядом інструктора. Під час тренування вчіть клієнта зосереджуватися на власному диханні й фізичних відчуттях: вдиху-видиху, плавності й м’якості сплесків води, приємних враженнях від процесу плавання.

Такий підхід використовуємо не для спортивних тренувань, а саме в плаванні для збереження здоров’я. При обережному поводженні вода не завдасть неприємностей. Вона заспокоїть, розслабить і подарує приємні відчуття.

Спочатку у всіх новачків є звичка витирати обличчя руками після занурення у воду. Або трясти головою, надувати щоки, кривлятися, широко відкривати рот, затискати ніс пальцями тощо. Це все шкідливі звички, яких слід якнайшвидше позбутися.

Вправи у воді

Ці прості рухи та вправи допоможуть вашим клієнтам подолати аквафобію:

 1. Занурення у воду по коліно, сидячи на борту та звісивши ноги в басейн.
 2. На дрібній частині басейну спокійно стоїмо поруч із клієнтом і спокійно дихаємо. Далі починаємо ходити, тримаючи його за руки, або без опори. Прослідкуйте, щоб людина не рахувала вдихи та видихи у воду, не надувала щоки, не затримувала дихання та не робила надмірно глибокі вдихи.
 3. Тримаючись однією рукою й допомагаючи іншою, робимо рухи «розгрібання». Стежте за плоским положенням кистей клієнта.
 4. Стрибки на одній та на двох ногах, тримаючись за борт.
 5. Виконуємо «хлистоподібні» рухи ногою під водою, схожі на удар по футбольному м’ячу.
 6. Вмиваємось, набравши воду в долоні.
 7. На дрібній частині басейну, тримаючись руками за борт, присідаємо у воду до рівня плечей. Виконуємо з опорою та без.
 8. На дрібній частині басейну спокійно стоїмо разом із клієнтом. Тримаючись руками за бортик, виконуємо виходи. Вдихи та видихи робимо спокійно, не більш як 15 разів.
 9. Наближаємося до глибшої частини басейну. Тримаючись руками за борт, виконуємо видихи у воду з головою. Робимо їх плавно й повільно, приблизно на 3 рахунки. При цьому, коли клієнт виринає, він має не продовжувати видих, а одразу, без паузи, зробити вдих. Руки від бортика не відривати. Виконуємо 15 занурень.
 10. Вправа «зірочка на животі». Тримаючись за борт двома руками, клієнт лягає на воду й затримує дихання на вдиху. Лягти потрібно на груди, розвівши в боки ноги й притиснувши підборіддя до грудей.
 11. Виконуємо вправу «зірочка на животі», але вже без опори за борт.
 12. Виконуємо вправу «поплавок». Клієнт має затримати дихання на вдиху й міцно згрупуватися, притиснувши руками коліна до грудей. Запевніть людину, що ви страхуєте її. Адже перекидання вниз головою може викликати неприємні відчуття та появу страху.
 13. Виконуємо вправу «зірочка на спині». Клієнт лягає на воду на спину з підтримкою або без.
 14. Виконуємо вправу «зірочка на животі» — тримаючись за борт двома руками, людина лягає на воду й затримує дихання. Потім на 3 рахунки переходить до вправи «поплавок», міцно згрупувавшись і притиснувши руками коліна до грудей.
 15. Виконуємо вправу «зірочка на животі» без опори за борт. Клієнт затримує дихання й на 3 рахунки переходить у вправу «поплавок» на 5 рахунків. Потім у вправу «зірочка на грудях».

До наступного етапу навчання можна переходити тоді, коли клієнт зможе самостійно виконати всі ці вправи. І сам зізнається, що вже не боїться води. Якщо одразу почати розучувати техніку плавання, нічого не вийде. Адже страх заблокує усі рухи.

Відмінності в роботі з дітьми та дорослими

У дітей аквафобія зазвичай походить від поганого досвіду або страхів батьків ще в дитинстві. Вона виникає, якщо малюки не можуть або їм не дозволяють грати у воді в ранньому віці.

Щоб не травмувати дитину, перші кілька занять присвятіть водним іграм – дозвольте плескатися й бризкатися. Так вона швидше звикне до води й сама захоче навчитися плавати.

Дорослим потрібно долати свій страх перед водою самостійно. Важливе бажання самої людини позбутися фобії. Тож основна робота полягає в психологічному впливі на неї. При цьому зверніть увагу клієнта, що усувати потрібно не саму фобію, а причини, які спровокували її появу.

Більше про роботу зі страхом води та методи роботи в басейні ви дізнаєтесь на тренінгу «Тренер із плавання для дорослих у фітнес-клубі». Щоб отримати інформацію про наповнення та дату тренінгу, переходьте до розділу з розкладом.

Найближчий тренінг

26 Травня Одеса

Функціональний тренінг з підвісними петлями: TRX, CoreViper, модуль ІІ (ОНЛАЙН/ОФЛАЙН)

Детальніше
26 Травня Online

Функціональний тренінг з підвісними петлями: TRX, CoreViper, модуль ІІ (ОНЛАЙН/ОФЛАЙН)

Детальніше

Завантажте файл "Рекомендації щодо побудови тренування від експертів Академії Фітнесу"