Принципи реабілітації при травмах та захворюваннях плечового суглоба

Що має знати тренер для безпечної та ефективної роботи з клієнтами, які мають травми або захворювання плечового суглоба? Розповідає методист «Академії Фітнесу — Україна» Юрій Бардашевський.

З чого почати роботу з клієнтом, який має травму або хворобу плечового суглоба

Причин болю в плечі багато, тому першим кроком має бути обстеження клієнта для точного визначення проблеми. Завдання тренера на цьому етапі — ідентифікувати причину болю та рівень обмеження рухів. Причини можуть бути різної природи: суглобові, м’язові, сухожильні, неврогенні тощо.

Важливо чітко визначити, з чим саме пов’язана проблема. І вже потім на основі цього сформулювати короткострокові та довгострокові цілі тренувань, а також розробити план для їх досягнення.

Обстеження включає збір анамнезу, огляд (соматоскопія), вимірювання кутів суглобів, оцінка болю за шкалою, тестування сили, симетричності та функціональності м’язів за допомогою мануальних і функціональних тестів. 

Іноді клієнти приходять із виписками з медичних обстежень: знімками МРТ, КТ чи рентгену. Це полегшує роботу тренера, але не виключає самостійного додаткового обстеження.

Найчастіше клієнти приходять у фітнес-клуби з такими травмами та захворюваннями плечового суглоба:

  • пошкодження ротаторної манжети;
  • пошкодження зв’язкового апарату;
  • пошкодження суглобової губи;
  • артроз плеча.

«У будь-якому випадку тренування та вибір засобів реабілітації будуть залежати від результатів обстеження клієнта» 

Читайте також «Як усунути тригерні точки у м’язах»

Загальні принципи тренування після травм або захворювань плечового суглоба

Тренування клієнтів базується на наступних принципах: 

  • індивідуальний підхід до кожного з клієнтів — обстеження та виявлення причин болю чи обмеженості руху;
  • комплексний вплив — використання різних методів реабілітації;
  • поступовий перехід до активних вправ — від простих до складніших.

Прикладом поступової активності може бути вправа «маятник» або вправа Кодмана. Суть у тому, щоб рух верхньої кінцівки відбувався через інерцію тіла, а не скорочення м’язів. Це ідеальна вправа на початкових етапах відновлення. Наступним етапом можна додати активні вправи в середній амплітуді, щоб покращити кровообіг у плечовому суглобі та периартикулярних тканинах.

Чому після вправ зменшується біль у плечовому суглобі

Біль у плечовому суглобі може зупиняти від тренувань, але правильні вправи здатні не тільки зменшити дискомфорт, а й значно покращити стан клієнта. Це відбувається тому, що: 

1) завдяки активності покращується живлення в тканинах: поживні речовини потрапляють у навколосуглобові тканини, оптимізується обмін речовин і відпрацьовані продукти виводяться з організму.

2) тканини мобілізуються й завдяки цьому збільшується амплітуда рухів. Чим більше рухів виконує клієнт, тим більше крові надходить у суглоб і навколосуглобові тканини, що покращує стан плечового суглоба.

3) активні вправи стимулюють вироблення синовіальної рідини, яка змащує суглоби.

Основне завдання тренера — підібрати вправи, які виконуються без болю та покращують кровообіг у суглобах. Якщо на початку вправи біль присутній, але не гострий, і зникає після 5-6 повторень — це прийнятний варіант виконання. Якщо біль не зникає, вправу можна або виключити з тренування, або модифікувати: змінити вихідне положення, зменшити амплітуду або швидкість виконання. Якщо присутній гострий біль, вправу однозначно виключаємо. 

«Головна задача тренера — підібрати вправи, які не нашкодять клієнту» 

Читайте також «Тренування при артрозі»

Особливості реабілітації плечового суглоба при оперативних втручаннях або протезуванні 

Реабілітація ділиться на перед- і післяопераційний періоди. Перед операцією рекомендується виконувати вправи, які допоможуть підготувати тіло до втручання та прискорять відновлення після операції. На цьому етапі з клієнтом працює фізичний терапевт чи тренер.

Після операції виділяють три періоди:

  • ранній;
  • середній;
  • пізній.

Повернення до тренувань залежить від травми чи захворювання плечового суглоба, виду та величини інвазивності операції. Клієнту можна повернутися до тренувань у середньому та пізньому післяопераційних періодах. Але все індивідуально, в деяких випадках допускається й раніше. Головне, щоб тренер мав відповідну кваліфікацію.

«Розвиток сили — це завершальний етап реабілітації, який спрямований на профілактику травматизму під час фізичних навантажень. Сильні та добре розвинені м’язи допомагають стабілізувати суглоб, що знижує ризик повторних травм»

Особливості тренування людей із протезуванням плечового суглоба

Головна мета для клієнта з протезом — досягти максимальної самостійності в побутових рухах. Тому у фітнес-залі тренування буде спрямоване на розвиток сили та координації, що допоможе клієнту опанувати всі необхідні побутові дії. Якщо клієнт має намір продовжувати займатися фізичною активністю або використовувати елементи спорту, можна працювати над покращенням специфічних рухових функцій. Спорт може залишатися доступним для таких клієнтів.

Алгоритм дій для клієнтів із протезуванням плечового суглоба:

  • виконувати вправи, спрямовані на точність і силу рухів, для кращого володіння протезом;
  • виконувати вправи, що вдосконалюють навички, необхідні для побутового життя;
  • за бажанням розвивати специфічні рухові функції для певного виду спорту.

Детальніше про тренування при травмах та захворюваннях плечового, ліктьового та променево-зап’ясткового суглобів поговоримо на воркшопі «Реабілітаційний тренінг при травмах та захворюваннях верхніх кінцівок». Щоб познайомитися з програмою, переходьте за посиланням.

Найближчий тренінг

04 - 06 Грудня Київ

Пілатес, мале обладнання (кільце, м’ячі, гума) / Pilates Small Equipment (ОНЛАЙН), модуль ІІІ

Детальніше
04 - 06 Грудня Одеса

Пілатес, мале обладнання (кільце, м’ячі, гума) / Pilates Small Equipment (ОНЛАЙН), модуль ІІІ

Детальніше

Завантажте файл "Рекомендації щодо побудови тренування від експертів Академії Фітнесу"