Чому важливо працювати з фасціям

Фасції вивчали вже давно. Коли І. Сеченов і М. Пирогов проводили досліди з фізіології, вплив фасцій простежувався в їхніх працях. Сьогодні ця тема розкрита більше, хоча й досі до кінця не вивчена.

Тож чому робота з фасціями така важлива для належної роботи тіла? Розповідає методист «Академії Фітнесу — Україна» Катерина Шаріфова.

Як фасції впливають на стан організму

Фасція побудована зі сполучної тканини. Її можна розглядати як окремий орган, адже в ній є рецептори, нервові закінчення, судини. Як кожен орган, фасція має свою неповторну будову, структуру й функціонування. Вона входить до опорно-рухового апарату, бо відповідає за якість руху та розвиток основних фізичних якостей. 

Фасція вистилає все тіло зсередини, зовні, немов пронизує його на всіх рівнях: кожну групу м’язів, кожен м’яз, кожне м’язове волокно — вона формує наше внутрішнє середовище. Органи розміщені на своєму місці завдяки тому, що утримуються не тільки м’язами, кістками, зв’язками, а й фасціями. Вона пронизує все, тому впливає на кожен рух і його якість. 

Фасція бере участь у координації. Є нервові волокна та рецептори, які передають до головного мозку сигнали про положення тіла, швидкість розтягнення, рух, його спрямування, чи має він бути повільним, швидким або вибуховим. Все, що відбувається в тілі — це аналіз і синтез мільярдів імпульсів від рецепторів до мозку. Мозок їх обробляє та передає до ефекторів, які сприймають відповідь, що з цим робити. Фасція в кожному русі буде проявлятись і взаємодіяти з іншими структурами й тканинами на рівні реалізації цього руху.

Які задачі розв’язує робота з фасціями

Можливість і краща якість руху. Коли є обмеження руху, працювати слід не лише з суглобами чи м’язами. Шар фасції епімізій нерозривний із м’язом. Це один із прикладів того, як вона утворює систему з іншими тканинами та органами. Тому робота з фасцією дозволяє покращити амплітуду й точність руху, відтворення в русі почутих команд.

Психоемоційний стан. Людина з фізично перевантаженим тілом частіше буде відчувати дискомфорт, роздратування, загальну втому. Збудження передається й на емоційний рівень. Тому психоемоційний стан змінюється під час стретчингу та МФР. Адже зменшення фізичного напруження прямо пропорційне зменшенню психоемоційного збудження.

Швидкість рухової реакції та можливість не просто виконувати, а усвідомлювати рух. Тобто сприймати імпульс, перетворювати його та надсилати правильну реакцію мозку. Усвідомлений рух краще відбувається, коли ми відстежуємо зміни в організмі, розуміючи, де цей м’яз, який це м’яз та яким чином він розслабляється.

Гнучкість. Фасція може обмежувати розтягування. Тому відновлення правильної роботи фасцій впливає на компенсації та обмеження, що виникли внаслідок цього.

Використовуючи спеціальні методи впливу на фасцію, ми будемо покращувати нервово-м’язові зв’язки. Завдяки цьому покращиться якість взаємодії ЦНС та опорно-рухового апарата. 

До чого призводить погіршення стану фасцій

Зазвичай погіршується амплітуда, гнучкість, мобільність, зменшується прояв сили, погіршується функціонування міофасціальних зв’язків, які реалізують рух.

Найчастіше виникають спайки — склеювання. Фасції, залежно від шару, мають різний ступінь зволоження. Це дозволяє їм бути еластичними й зберігати ковзання між собою та структурами, з якими вони дотичні. Коли працюємо з фасціями недостатньо, вони можуть склеюватись, бо до них не потрапляє вода. Однак причина — не лише недостатнє споживання води. Фасція має бути здатна її прийняти. Недостатня гідратація фасції негативно впливає на стан м’язів, метаболічних процесів у них, об’єм руху, втомлюваність, судоми, неможливість досягти більшого результату тощо. Найбільше це буде проявлятись у фізичних показниках: сила, гнучкість і т.д.

Фасції погіршуються ще з дитинства, бо нас не вчать правильно рухатись. Закладаються неправильні стереотипи кроку, бігу, присідань. Потім ми накладаємо на це повсякденні чинники. Неправильне функціонування фасції, як і всього опорно-рухового апарату, буде призводити до обмежень, болю, швидкої втомлюваності й неможливості виконання повсякденних рухів: нахили, довгі прогулянки тощо. Спайки виникають внаслідок всього цього як ще більша дисфункція.

Також травма в одному місці впливає на весь міофасціальний ланцюг. Пошкодження колінного суглоба позначиться на стані попереку, плеча, шийного відділу хребта. Будуть виникати компенсації у висхідному та низхідному напрямі й вони будуть лише посилюватись із часом. Якщо неправильний прикус, вся пов’язана з цим суглобом ланка буде погіршувати функціональність. Почнуться проблеми з перекосом тазу, болем у коліні, перевантаженням однієї сторони над іншою. 

Тіло – це єдина система. Воно функціонує як маріонетка: коли тягнеш за один ланцюжок, неодмінно рух виникає і в інших. Якщо пошкоджується один сегмент, компенсації виникають в інших ділянках, з якими він взаємодіє.

Як підтримувати правильну роботу фасцій

Якщо є ділянки зі спайками, слід відновити їх гідратацію. Для цього використовують вправи з ролами, м’ячами, дуоролами, дуоболами, вібраційними ролами, точкові масажери для впливу на глибші шари фасції тощо.

Також потрібно зберігати правильний режим харчування. Баланс білків, жирів та вуглеводів впливає на якісну життєдіяльність усього організму, в тому числі й на фасцію. Якщо буде недостатня кількість білка, не буде відбуватися будівельна функція в організмі. Якщо недостатня кількість мікро- та макроелементів, буде порушуватись функція скорочення м’язів. Якщо буде зневоднення організму або вода буде неякісна, порушиться гідратація організму, в тому числі фасцій.

Більше про будову, функціонування та правильну роботу з фасціями ви дізнаєтесь на тренінгах «Академії Фітнесу — Україна» з міофасціального релізу. Щоб отримати детальнішу інформацію, переходьте до розділу з розкладом.

Найближчий тренінг

25 - 26 Травня Київ

«Дитячий фітнес» (7-11 років)

Детальніше
25 - 26 Травня Київ

Функціональний тренінг з підвісними петлями: TRX, CoreViper, модуль І / модуль ІІ (ОНЛАЙН/ОФЛАЙН)

Детальніше

Завантажте файл "Рекомендації щодо побудови тренування від експертів Академії Фітнесу"