Психологічні особливості роботи з вагітними


Вагітність впливає на всі сфери життя жінки. Тренеру важливо це враховувати, щоб побудувати комфортну та безпечну модель занять. Що саме треба знати та як себе поводити, розповідає методист «Академії Фітнесу — Україна» Світлана Бондарь.

Що має враховувати тренер у роботі з вагітними жінками

Для початку визначимо, що для вагітних ми будемо проводити заняття, а не тренування. На них застосовуватимемо всі дозволені види фітнесу в тренінгу з вагітними. Бо тренування — це процес, де в кінці заняття ми отримуємо певний результат на покращення фізичних якостей. У тренінгу з вагітними наша мета — підтримати той результат, який був до вагітності. Ми будемо вести та підтримувати жінку, щоб вона добре народила дитину. Тому маємо враховувати:

1. Особисту відповідальність тренера

Тренер має володіти знаннями та методикою, щоб займатися з вагітною. Треба знати фізіологічні зміни, які будуть відбуватися у всіх жінок: і тих, хто займався фітнесом до вагітності, і тих, хто не займався.

Що робити, якщо ваша постійна клієнтка завагітніє?
У цьому випадку тренер не може продовжувати заняття з нею як із не вагітною. Не можна застосовувати ту саму методику тренувань навіть у полегшеному вигляді. Є тренери, що хизуються клієнтками, які під час вагітності продовжують виконувати заборонені вправи. Наприклад, присідання з вагою, різноманітні тяги тощо. Це з боку тренера непрофесійно та несе ризик для вагітної.

2. Психологічну підготовку до тренування вагітної жінки

Фізіологічні зміни, що відбуваються в тілі жінки під час вагітності, змінюють всі сфери її життя. Емоційне сприйняття, розумові можливості, також змінюється соціальна роль.

Є 5 типів проживання вагітності: адекватний, тривожний, ейфорійний, ігноруючий і депресивний. Надалі стиль проживання вагітності переходить у стиль проживання материнства. 

Чому тренеру важливо знати типи вагітності? Щоб бути готовим до спілкування та за потреби знайти підхід до кожної клієнтки.

3. Свій професіоналізм і знання методики

Тренеру необхідно вести щоденник занять із вагітною жінкою, де він:
– зазначає тиждень вагітності та триместр;
– складає уроки, які буде використовувати;
– робить нотатки щодо емоційного стану;
– відзначає, які аналізи або процедури вагітна проходила в день тренування, щоб урахувати її стан і скорегувати програму заняття.

З таким щоденником легко орієнтуватися, що ви будете робити в конкретний термін вагітності. Це важливо фіксувати, бо від триместру до триместру фізичний і психологічний стан вашої клієнтки буде змінюватися.

Іноді жінка, в якої вагітність перебігає нормально, почувається добре й може вимагати від тренера більшого навантаження. Однак тренер має вміти відмовляти та пояснювати, чому каже «ні». І змінювати вправи так, щоб і клієнтка була задоволена, і дитина в безпеці.

Як спілкуватися з вагітними під час занять 

Під час занять із вагітними ми будемо дотримуватися такого ж плану спілкування, як і з не вагітними клієнтками. Тобто ми будемо говорити про вправи та відповідати на три питання:
– що ми робимо;
– як ми робимо;
– для чого ми робимо.
На цьому базується розмова під час занять. Також будемо питати жінку, як вона почувається та чи зручно їй у цьому вихідному положенні. На кожному з трьох триместрів фізіологічні зміни вагітної будуть посилюватись і тренеру важливо знати про них, щоб підібрати зручні вихідні положення. 

Ще один важливий момент — дихання, акцентуйте на ньому. Якщо ми навчимо клієнтку правильно дихати на заняттях, це полегшить у майбутньому пологи. Так само проговорюйте роботу глибоких м’язів. На перших триместрах клієнтка має навчитись їх напружувати за допомогою дихання, а на останньому — розслабляти.

Крім того тренеру бажано вміти підтримувати розмови на дитячу тему — який візочок, брязкальце, кольори вибрати й подібні. Намагайтесь більше говорити про позитивні моменти. Також тренер може давати поради консультативного характеру щодо харчування та питного режиму.

Іноді вагітна жінка вимагає до себе особливого ставлення. В акушерів-гінекологів є вислів: «Жінка — кришталева ваза». З такою жінкою важко працювати, тому що вона сконцентрована на своєму стані й вірить, що все має обертатися навколо неї. Тому тренер, який не знає про психологічні та фізіологічні зміни під час вагітності, не розуміє, як до такої клієнтки ставитися. Та важливо пам’ятати, що вагітна жінка — нормальна людина й спілкуватися з нею треба так само. Хіба що підлаштувати тренінг під її потреби.

Про що не варто говорити з вагітною під час тренувань:
– історії тяжких вагітностей;
– вагітність інших жінок;
– проводити порівняння.

Коли під час занять ми говоримо про вправи, харчування, питний режим, у жінки є відчуття, що вона в процесі тренування. Тоді вона розуміє, навіщо приходить у фітнес-клуб.

Чи можна відмовитися від вагітної клієнтки?

Якщо вам бракує знань і досвіду, ви відчуваєте, що клієнтка для вас психологічно важка, ви маєте право від неї відмовитися. Але ви маєте порадити їй інші заняття або іншого спеціаліста: колегу, що займається йогою з вагітними, тренера в басейні тощо. Також ви можете відмовитися від клієнтки, якщо вона продовжує вести нездоровий спосіб життя: палить, після тренування бігає на біговій доріжці, небезпечно навантажуючи себе.

Більше інформації щодо тренування вагітних жінок ви дізнаєтесь на тренінгу «Вагітність та фітнес-тренування». Ця інформація буде актуальна для тренерів, які:
– планують працювати з вагітними;
– вже працюють із вагітними, але хочуть оновити та покращити знання.

Щоб дізнатись про наповнення та дату тренінгу, переходьте до розділу з розкладом.


Найближчий тренінг

26 Травня Одеса

Функціональний тренінг з підвісними петлями: TRX, CoreViper, модуль ІІ (ОНЛАЙН/ОФЛАЙН)

Детальніше
26 Травня Online

Функціональний тренінг з підвісними петлями: TRX, CoreViper, модуль ІІ (ОНЛАЙН/ОФЛАЙН)

Детальніше

Інші новини

Завантажте файл "Рекомендації щодо побудови тренування від експертів Академії Фітнесу"